Wycieczka dydaktyczna do Parku Narodowego Gór Stołowych

W związku z uczestnictwem naszej szkoły w projekcie „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji” w dniach 7-8 marca uczniowie klas I- III gimnazjum wraz z opiekunkami panią Jolantą Kantorczyk i panią Anną Salamon uczestniczyli w 2-dniowej wycieczce dydaktycznej do Parku Narodowego Gór Stołowych. W naszej wycieczce uczestniczyli również uczniowie z Gimnazjum w Jaworze. Uczniowie podziwiali najbardziej znane miasta Dolnego Śląska. Zwiedzanie Kłodzka pokazało jego. historyczne i kulturowe bogactwo. Wyjątkowe piękno zabytkowych kamienic sprawia, że Kłodzko należy do jednego z najpiękniejszych miast pogranicza polsko – czeskiego. Polanica-Zdrój, położona w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry na południowo-wschodnim krańcu Gór Stołowych zachwyciła nas swoim Zespołem Uzdrowisk Kłodzkich oraz rozlewnią wody mineralnej. Spacerując po Parku Zdrojowym i deptakiem wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej mogliśmy oddychać świeżym górskim powietrzem. W Kudowie Zdroju zwiedziliśmy Szlak Ginących Zawodów, gdzie zapoznaliśmy się z ginącymi zawodami: garncarstwem, kowalstwem, tkactwem i piekarstwem. Wizyta w pracowni garncarskiej była niezapomnianym przeżyciem. Zapoznaliśmy się z ciekawostkami o garncarstwie, a następnie zaprezentowano nam pokaz tworzenia dzbanka na kole garncarskim. Kudowa Zdrój również słynie z pięknego Parku Zdrojowego, gdzie również próbowaliśmy wód w Pijalni. Bardzo pouczająca okazała się wizyta w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od obejrzenia bardzo ciekawych ekspozycji poświęconych historii papiernictwa jednocześnie omawianych przez przewodnika z muzeum. Główną atrakcją dusznickiego muzeum są pokazy ręcznego czerpania papieru., do którego był zaproszony jeden z naszych uczniów – Hubert Biller. Wizyta w niewielkiej barokowej kaplicy w Czermnej wywarła ogromne wrażenie na niejednym z naszych uczniów. Wnętrze kaplicy pokryte jest ok. 3 tys. ciasno ułożonymi czaszkami i kośćmi ludzkimi. W Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych przeprowadzono bardzo interesującą prelekcję ukazującą piękno przyrody ożywionej i nieożywionej tego zakątka Dolnego Śląska. Pogoda nam dopisała, wiec mogliśmy podziwiać piękne Góry Stołowe oświetlane przez słońce. Wszyscy uczniowie wracali do domu zmęczeni, ale pełni wrażeń, równocześnie zastanawiając się kiedy odbędzie się następna wycieczka edukacyjna.

Skip to content