Rekordzista największej deniwelacji świata w naszej szkole

W piątek 6 grudnia 2013r w naszej szkole gościliśmy niezwykłego gościa – pana Grzegorza Michałka – rekordzistę największej deniwelacji świata – z jaskini Krubera-Woronia na Mont Everest. Spotkanie to było możliwe dzięki udziałowi naszej szkoły w Programie English Teaching.
Grzegorz Michałek z Cieszyna, który po zdobyciu Jaskini Krubera-Voronia powędrował na Mount Everest, jest nowym rekordzistą świata w deniwelacji, czyli różnicy pomiędzy najniższym a najwyższym wzniesieniem danego obszaru. Nowy rekord to 10 380 metrów!
To zwieńczenie realizowanego od ponad dwóch lat projektu Heaven and Hell/Niebo i Piekło, który narodził się dla uczczenia 60. rocznicy powstania Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i 60. rocznicy pierwszego wejścia na Mount Everest. – Jest to zarówno tradycyjne, jak i renesansowe podejście do himalaizmu i speleologii, mające na celu ukazanie uniwersalności ludzi gór, przede wszystkim ratowników GOPR, w dobie rekordów na krawędzi zdrowego rozsądku i niesamowitej specjalizacji.
Jaskinię Krubera-Voronia, najgłębszą znaną jaskinię na świecie, cieszynianin zdobył 13 sierpnia 2012. Schodząc na głębokość 2080 metrów osiągnął tzw. suche dno. Kolejnym etapem projektu było zdobycie Mount Everestu.
17 maja 47-letniemu Grzegorzowi Michałkowi udało się wejść na wysokość 8300 m.n.p.m. na zboczu Mount Everestu (zdobycie szczytu nie było możliwe ze względu na trudne warunki pogodowe) i ustanowić rekord świata w największej deniwelacji jaskiniowo-górskiej. Różnica wysokości jaką pokonał podczas dwóch wypraw to 10 380 m.
Pomimo niesprzyjających warunków, (brak prądu spowodowany wichurami), wszyscy uczestnicy spotkania byli zainteresowani opowieściami Pana Grzegorza oraz zadawali mnóstwo pytań.
TO BYŁO NIEZAPOMNIANE SPOTKANIE! Dziękujemy i zapraszamy ponownie!

Skip to content