„HUBERTO – VITA” zdrowo i kolorowo

18 czerwca 2015 r. był dniem wyjątkowym i pracowitym dla św. Huberta – patrona naszej szkoły oraz dla nas. Czuwał on cały rok nad naszymi poczynaniami, związanymi ze zdrową reaktywacją sklepiku szkolnego, którego otwarcie stanowiło zakończenie i podsumowanie projektu. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu „Zdrowa reaktywacja – sklepiki szkolne”, w ramach którego uzyskała dotację na realizację zamierzenia. Nasi uczniowie wykazali się zdrowym rozsądkiem. Chcąc wdrażać zasady zdrowego stylu życia, poczuli potrzebę zmiany swoich nawyków żywieniowych. Dlatego w minionych miesiącach gimnazjaliści w ramach godzin wychowawczych, z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wychowawców, nauczycieli, pedagoga, pielęgniarkę szkolną, dotyczących zasad żywieniowych. Uczniowie kl. IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum uczestniczyli w ogólnopolskim programie i konkursie „Żyj smacznie i zdrowo” oraz „Śniadaniowa klasa”, w ramach którego wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez doradcę żywienia z Wrocławskiego Centrum Doradztwa Żywieniowego. W ramach obchodów Dnia Wiosny przygotowywali zdrowe kanapki i sałatki. Jako podsumowanie działań i zdobytej wiedzy na temat zasad zdrowego stylu życia, każda klasa przygotowała prezentację powyższych treści w formie plakatów, które zostały wyeksponowane dla społeczności szkolnej. W prace nad zmianą wizerunku i asortymentu Hubertovity zaangażowanych było wiele osób, zarówno uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły. Honorowy patronat nad działaniami objęła pani burmistrz Irena Krzyszkiewicz. Uroczystego otwarcia i przecięcia symbolicznej wstęgi dokonała pani dyrektor Dorota Adamska, przedstawiciele uczniów Przedszkola, Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz ksiądz Proboszcz Janusz Bobowski, który poświęcił odnowiony sklepik. Całej uroczystości towarzyszyły występy naszych uczniów. Piosenką o treściach ekologicznych przygotowaną pod kierunkiem p. R. Glińskiej wokaliści z kl. I Gim. i IV SP wyrazili głośny sprzeciw wobec zagrożeń dla środowiska. Motywem przewodnim uroczystości było drzewo – symbol ekologii, „zdrowego” sklepiku, życia, który przygotowana pod okiem p. M. Czyżowskiej, podjęła uczennica kl. III SP, w pięknej recytacji wiersza pt: „Drzewo”. Wspólnie z rówieśnikami dzieci stworzyły obraz, w którym wykorzystując technikę pantomimy podkreśliły towarzyszące emocje. W rytmie rock and roll’a przygotowani przez p. J. Czyżowską i p. M. Czyżowską członkowie koła tanecznego młodszej grupy wiekowej tańcem ożywili publiczność, która dobrze się bawiła. Przedszkolaki prowadzone przez p. R. Stępień-Chmiel ujęły obecnych piosenką na powitanie lata. Nie zabrakło tańca naszych przyszłych cheerleaderek pod przewodnictwem p. E. Miłaszewicz. Mocnym akcentem kończącym programu artystyczny był występ instrumentalisty Macieja. Oprawa plastyczna towarzysząca przedsięwzięciu zawierała szereg treści edukacyjnych na temat zdrowego stylu życia, nawiązywała do patrona oraz niosła przesłanki ekologiczne. Do jej przygotowania panie: Maria i Justyna Czyżowskie oraz R. Glińska wykorzystały plakaty wykonane przez dzieci, materiały edukacyjne programu „Żyj smacznie i zdrowo”, elementy naturalnego drewna odpowiednio przygotowane przez p. A. Zalewskiego i p. D. Glińskiego. Zaskakującą niespodzianką okazał się nowy asortyment w postaci zdrowych kanapek, sałatek i przekąsek przygotowanych przez nauczycieli i rodziców. Delektowaliśmy się smakiem sałatki brokułowej p. E Turowskiej, pożywnej z kurczakiem p. M. Pazoły, kolorowej i koreczków p. E. Miłaszewicz, owocowej p. L. Kaczor, wiosennej p. R. Glińskiej, nie zabrakło kanapek z uśmiechem p. M. Papmel oraz bułki z wkładką p. A. Gronowskiej. Zdrowym i słodkim deserem okazały się porcje czereśni podarowane przez państwa Justynę i Włodzimierza Woźniców. Część produktów mogliśmy zakupić dzięki Radzie Rodziców, która na ten cel przeznaczyła kwotę 60 złotych oraz zasponsorowała parapet okna podawczego, zakupionego ze środków Banku Ochrony Środowiska. Nad zaopatrzeniem czuwał p. D. Gliński oraz p. M. Papmel. Pani dyrektor gratulowała przedstawicielom SU pomysłu i jest dumna, że w szkole św. Huberta, jak głoszą słowa hymnu szkolnego, wszyscy starają się żyć zdrowo. Najbardziej jednak cieszy się św. patron bo pomaga swoim podopiecznym zamieniać słowa w czyny. Wszystkim ofiarodawcom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania „Hubertvity” Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem serdecznie dziękują.

Skip to content