Nasi uczniowie na XIX Dolnośląskim Festiwalu Nauki w Głogowie

20 października Przyrodniczy Klub Zdolnego Gimnazjalisty działający w naszej szkole prowadzony przez Panią Annę Salamon uczestniczył w XIX Dolnośląskim Festiwalu Nauki w Głogowie.
Uczniowie mieli okazję nie tylko zwiedzić muzealne wystawy, ale także mogli uczestniczyć w wykładach, warsztatach i laboratoriach przygotowanych specjalnie z myślą o nich.
Z bogatej oferty wybraliśmy następujące zajęcia: „Eksperymentuj!” oraz „Obrona Głogowa”. Pierwsze zostały przygotowane przez pracowników Warszawskiego Centrum Nauki Kopernik i odbyły się w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Ta objazdowa interaktywna wystawa składała się z eksponatów łączących naukę z zabawą. Pojawiły się na niej zjawiska pobudzające wyobraźnię, eksperymenty zachęcające do odkrywania nauki w codziennym życiu oraz doświadczenia, które oswajają fizykę, biologię i matematykę. Najważniejszy jest jednak fakt, że wszystkiego można samodzielnie dotknąć i spróbować. Uczniów wspierali pracownicy Centrum Nauki Kopernik.
Drugie to zajęcia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
Młodzi uczestnicy naukowego festiwalu poznali szczegóły obrony Głogowa. Podczas zwiedzania wystawy „Głogowianie 1945” dowiedzieli się, jak wyglądała przemiana z niemieckiego Glogau w polski Głogów. Wystawa „Skarb z Głogowa” przybliżyła uczniom dawne systemy monetarne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie zamkowej murowanej wieży, z której tarasu roztacza się piękna panorama Głogowa. Żeby się tam dostać trzeba pokonać 36 m w górę po 120 stopniach schodów.
Zajęcia dały nam wiele radości, jak widać na załączonych zdjęciach oraz satysfakcji, gdy udało się osiągnąć sukces.