„Czytamy i zwierzakom pomagamy”

Uczniowie klasy IIIb wraz z wychowawcą w miesiącu październiku zrealizowali zadania w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3”.
Pierwszym krokiem do realizacji działań było udanie się we wrześniu całej klasy do biblioteki szkolnej i wypożyczenie książek z serii „Zaopiekuj się mną” autorstwa Holly Webb. Uczniowie dokonywali wyboru książeczki w oparciu o ilustracje oraz tytuł. Do klasy powrócili z takimi oto tytułami: „Fred się zgubił”, „Kora jest samotna”, „Gdzie jest Rudek?”, „Kto przygarnie Nutkę?”, „Ktoś ukradł prążka!”, „Kto pokocha Psotkę?”. Wspólnie z wychowawcą ustalone zostało, że na przeczytanie historii wszyscy mają miesiąc.

Dnia 17 października uczniowie z klasy IIIb rozpoczęli pracę z lekturą. Trzecioklasiści założyli „Zeszyt lektur”, w którym zamieścili najważniejsze informacje: tytuł, imię i nazwisko autora, miejsce akcji, głównych bohaterów oraz zapisali krótkie streszczenie.
Na kolejnej lekcji, każdy z uczniów w specjalnie stworzonym na tę okazję kąciku czytelniczym, opowiedział historię swojego bohatera. Wszyscy z zaciekawieniem śledzili perypetie zwierzaków, dopytywali o interesujące ich fragmenty oraz oglądali ilustracje zamieszczone w książkach.
Zwieńczeniem pracy były zajęcia artystyczne, podczas których dzieci stworzyły dowolnie wybraną przez siebie techniką portrety bohaterów książeczek „Zaopiekuj się mną”.
Zadania w ramach projektu sprawiły dzieciom ogromną radość i zainspirowały do wizyty w schronisku dla zwierząt.