„Bieg po zdrowie” – nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej w klasach IV szkoły podstawowej

Ruszyła kolejna edycja nowego programu antynikotynowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” w klasach IV szkoły podstawowej. Koordynatorem w naszej szkole jest pani Ewa Miłaszewicz, która realizuje zajęcia w klasie IVa i IVb .
Głównym celem programu jest opóźnienie lub zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Istotnym celem realizowanej edukacji prozdrowotnej jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podczas cyklu zajęć dzieci przeprowadzają wywiady z osobami niepalącymi, liczą koszty jakie generuje palenie papierosów, pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów lub tworzą komiks z bohaterami programu.
Program jest skierowany także do rodziców lub opiekunów uczniów, gdyż jak wskazują badania naukowe, zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.