Realizacja projektu „Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół Gminy Góra”

W czasie, gdy nasi gimnazjaliści zmagali się z testami egzaminacyjnymi uczniowie szkoły podstawowej odpoczywali na wycieczkach w ramach realizacji projektu „Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół Gminy Góra”.
W dniu 18 kwietnia 2018 roku grupa 32 osób udała się na wycieczkę do Wałbrzycha, do Explora Park – Parku Nauki i Techniki, gdzie odbyły się zajęcia pt. „Matematyka w przyrodzie”.

Uczniowie zapoznali się z ciągiem liczb, zwanym ciągiem Fibonacciego, którego regułę odnajdujemy w wielu wytworach natury. Przeanalizowali budowę niektórych kwiatów, owoców i liści pod kątem zgodności ich budowy z regułą ciągu. Zapoznali się również z budową plastra miodu i odpowiedzieli na pytanie – „Skąd pszczoły wiedziały, że ich komórka powinna być częścią dwunastościanu rombowego?”. Następnie obejrzeli prezentację krystalizacji płatków śniegu zależnie od temperatury oraz film o związkach między matematyką a logiką budowy świata przyrody. Zajęcia były bardzo interesujące i wzbudziły mnóstwo pozytywnych emocji.
Po zajęciach pojechaliśmy do restauracji Apropos na obiad, a po nim korzystając z pięknej pogody, zwiedzaliśmy terem Książańskiego Parku Krajobrazowego, Zamek Książ oraz Palmiarnię. O godzinie 18 wróciliśmy do Czerniny.
Natomiast dnia 19 kwietnia 16 uczniów wzięło udział w zajęciach terenowych prowadzonych przez Panią Barbarę Kurzawę-Chrystman z Nadleśnictwa Góra Śląska na terenie Sułkowa. Pani Basia poprowadziła zajęcia z zakresu gospodarki leśnej, określania położenia w lesie oraz liczenia wieku drzew. Po skończonych zajęciach odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, Pogoda dopisywała, więc uczniowie przyjemnie spędzili czas na polanie.