NOC LITERACKO-FILMOWA

Po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie literacko-filmowe. Były to zajęcia otwarte przygotowane z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza Pani Lidii Kaczor dla Zespołu Nauczycieli Bibliotekarzy oraz nauczycieli naszej szkoły. Udział w nich wzięli uczniowie z klas IV-VIII SP oraz III GM. W spotkaniu wzięły również udział uczennice SP1 w Górze – Zosia i Ola. Po przywitaniu gości w osobach przedstawicieli zespołu nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli naszej szkoły, przewodniczącej Rady Rodziców Pani Ewy Niewiarowskiej oraz wicedyrektora naszej szkoły Cezarego Kaczora, rozpoczęliśmy nasze spotkanie.

Zadaniem uczniów było przygotowanie treści i problematyki dwóch książek oraz zaznaczenie najciekawszych fragmentów. Jako pierwsza rozpoczęła Joasia. Opowiedziała historię pewnego leśniczego, który walczył z niesfornym dzikiem. Dzik ten wyrządzał ogromne szkody na okolicznych polach. Było przy tym dużo śmiechu i radości, ponieważ uczennica opowiadała w humorystyczny sposób tę przygodę. Natomiast Marysia zaskoczyła nas swoim wyborem książki pt. „Nela i tajemnice Oceanów”. Przedstawiła przygody dziewczynki, która odwiedzała różne miejsca oraz jej spotkania z niezwykłymi zwierzętami. Opowieść o jedenastoletniej podróżniczce, Neli, podobała się oraz zachwyciła nas słuchaczy. Jedna uczennica z klasy trzeciej gimnazjum, Adrianna, przeczytała cytaty mówiące o motywacji oraz zachęcające do zdrowego stylu życia. Natomiast najmłodszą uczestniczką była Ninka, która zaprezentowała nam swoją własną opowieść. Kolejne fragmenty pochodziły z książki pt. „Para na całe życie”. Celem książki jest pomoc wszystkim tym, którzy chcą zmienić swoje życie, wygląd i nastawienie. Autorzy zakładają, że odpowiednie żywienie oraz aktywność fizyczna są doskonałym narzędziem do osiągnięcia sukcesu, który jest wypadkową dobrego zdrowia, pewności siebie oraz pozytywnego podejścia do życia. Z opowieści Ady i Patrycji wynikało, że bez pracy nad sobą nie można osiągnąć zamierzonego celu. Po pierwszej części opowiadań uczestnikom ogłoszono przerwę na mały posiłek. Dzieci miały przyjemność zjeść ciasto upieczone przez Panią Joannę Piotrowską, której serdecznie dziękujemy. Zaś goście mieli przyjemność degustacji chlebka ze smalcem i ogórkiem przygotowanego przez Panią Joannę Krzyszkiewicz-Stojanowską, za który również serdecznie dziękujemy. W drugiej części naszych zajęć uczniowie obejrzeli fragment filmu „Charlie i fabryka czekolady”. Z zainteresowaniem dzieci opowiadały, że Charlie to chłopiec pochodzący z bardzo biednej rodziny. Uwielbia czekoladę, ale ponieważ nie ma na nią pieniędzy, dostaje tylko jedną małą czekoladkę w roku – na swoje urodziny. Pewnego dnia udaje mu się znaleźć w czekoladce kupon, który daje możliwość zwiedzenia wielkiej fabryki czekolady stojącej niedaleko domu. Właścicielem jest Willy, który szuka kogoś komu kiedyś przekaże fabrykę. Film pokazuje, że każdy w życiu może spełnić swoje marzenia. Kolejnymi wybranymi książkami przez dzieci były „Czerwone krzesło”, którą prezentowała bardzo pięknie Julia, „Zaopiekuj się mną” opowiadała Lena, „Tajemnica mostu” opowiadana przez Agatę. Wymienione książki to prawdziwe przygody z jej bohaterami, magia oraz radość. Każda opowieść była przepełniona pasją do książek. Dzieci z radością i zapałem wypowiadały się o bohaterach. Starsze uczennice zaprezentowały „Gwiazd naszych winę”, „Chemię śmierci”, „Oskara i Panią Różę” czy „Po prostu Tini” podejmujące tematykę egzystencjalną, kwestie życia oraz jego tajemnicy, o czym opowiadały z zaciekawieniem Sandra, Weronika i Amelia. Każda książka to skarbnica wiedzy, to prawdziwe źródło informacji. Zamiarem tego spotkania było otworzenie się każdego i przełamanie tremy. Uczniowie w fantastyczny sposób współpracowali, ale również bawiły się śpiewali, tańczyli, nie patrząc na wiek. Na koniec wykonano dwa plakaty na podstawie przeczytanych książek. Patrząc na zaangażowanie i chęć uczniów w udziale w spotkaniu. Jesteśmy przekonani, że warto spotykać się przy książce i miło spędzać czas.

Skip to content