„BohaterON w Twojej szkole”.

Pragniemy poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do udziału w projekcie „BohaterON w Twojej Szkole”, stanowiącego element VI edycji ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!”, którego celem było promowanie historii Polski XX wieku oraz upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego.
Projekt został zorganizowany przez Fundację Rosa, Fundację Sensoria oraz Fundację Pokolenia Kolumbów pod patronatami: Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, natomiast partnerem merytorycznym Projektu był Instytut Pamięci Narodowej. Nad prawidłową realizacją wszystkich założeń projektu czuwała Pani Edyta Turowska.
W ramach realizacji projektu przeprowadzono cykl zajęć w oparciu o scenariusze „Co za historia – Powstanie Warszawskie”. Nasi uczniowie wraz z nauczycielem z zaciekawieniem obejrzeli specjalnie przygotowany odcinek programu „Co za historia”, poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Zadaniem uczniów w czasie emisji było zapamiętanie i zanotowanie jak najwięcej faktów i ich interpretacji. W dalszej części lekcji pracowali w oparciu o wiadomości z tego odcinka. Uczniowie słuchali informacji o tym, że oprócz prowadzenia swoich działań podziemnych, powstańcy wiedli tzw. życie codzienne. Inne, niż w naszym rozumieniu, ale nie pozbawione prozy życia, którą znamy. Dowiedzieli się, jak wyglądało funkcjonowanie powstańców pomijając perspektywę walk. Młodzież naszej szkoły wykazała się niebywałym talentem plastycznym przygotowując infografiki na podstawie wylosowanego wcześniej zagadnienia. W trakcie realizacji projektu prezentowano na zajęciach historii twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wybrane wiersze ,piosenki z okresu Powstania Warszawskiego, co cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży. Przeprowadzano pogadanki z uczniami na temat „Miejsca Powstania Warszawskiego w pamięci zbiorowej Polaków”. Dopełnieniem wszystkich działań było wykonanie przepięknych kartek z życzeniami do wybranego Powstańca Warszawskiego, które to dowody uznania za pośrednictwem Fundacji trafiły do Powstańców, miejmy nadzieję, że tak, jak w latach ubiegłych stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń. Za udział w akcji upamiętniającej 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i pielęgnującej pamięć o jej uczestnikach nasza szkoła otrzymało podziękowania od organizatorów. Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do dalszych udziałów.

Skip to content