PASOWANIE NA CZYTELNIKA

23 marca w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy pierwszej pod hasłem „Pasowanie na czytelnika z weterynarzem”. Wzięli w niej udział Pani dyrektor Dorota Adamska, zaproszeni goście: Pani weterynarz Iwona Maciejewska- Kępińska z zakładu weterynarii „Dąbcze” oraz Pan Tomasz Domaszewski z zakładu weterynarii „T&M Domaszewscy” z Góry, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Karolina Bruch, wychowawczyni klasy pierwszej Pani Maria Czyżowska i oraz nauczycielka współorganizująca kształcenie Pani Agnieszka Połocka – Łuczak.
Po przywitaniu gości oraz dzieci z klasy pierwszej Pani Iwona i Pan Tomasz przeczytali bajkę pt. „Mam przyjaciółkę lekarza weterynarii”, która była związana tematycznie z zawodem weterynarza i opowiadała o tym, gdzie szukamy pomocy, gdy zachoruje nasze zwierzątko. Jej bohaterka dowiaduje się, w jaki sposób lekarz bada małych pacjentów, jakimi narzędziami się posługuje i do czego służą otoskop, stetoskop, monitor aparatu rentgenowskiego i mikroskop, czy walizka reanimacyjna. Po przeczytaniu bajki Pani Iwona i Pan Tomasz opowiedzieli dzieciom o zawodzie weterynarza oraz uczulili dzieci, że o swoje pupile należy dbać jak o członków rodziny. Dzieci zadawały dużo pytań, ale również opowiadały o swoich zwierzętach, które mają w domach. Goście zaprezentowali m. in. walizkę, w której lekarz weterynarii ma narzędzia do badań zwierząt. Pani Iwona pokazała pierwszoklasistom niektóre z nich. Po burzliwej dyskusji klasa pierwsza została pasowana na czytelników szkolnej biblioteki. Pasowania dokonali Pani dyrektor wraz z gośćmi. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz książki pt. „Sposób na Elfa” Marcina Pałasza ufundowane przez Radę Rodziców oraz rodziców klasy pierwszej oraz książkę pt. „Pierwsze abecadło” wydaną przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Po pasowaniu klasa pierwsza zaprezentowała część artystyczną. Dzieci wyrecytowały wiersz pt. „ZOO” Jana Brzechwy oraz zaśpiewały piosenkę pt. „Kundel Bury”. Pani Iwona i Pan Tomasz spotkali się również z klasami ósmymi w ramach doradztwa zawodowego. Przybliżyli uczniom zawód weterynarza, opowiedzieli o predyspozycjach zawodowych związanych z tym zawodem. Zachęcali do wyboru szkoły średniej oraz wyższej uczelni, ale przede wszystkim wyboru takiego zawodu, który będzie w przyszłości wykonywany z pasją i zaangażowaniem. Spotkali się również z grupą przedszkolną „Biedronek”, gdzie dzieci podzieliły się informacjami o tym, jakie zwierzęta mają w domu i jak o nie dbają. Zaproszeni goście otrzymali podziękowania, które wręczyła Pani dyrektor Dorota Adamska.
Bardzo dziękuję p. Andżelice Przewoźnej-Kosińskiej i p. Agnieszce Połockiej-Łuczak za pomoc w przygotowaniu pięknej dekoracji na uroczystość, zaś uczniom klasy ósmej Joasi, Oli i Dominikowi za wykonanie makiety przedstawiającej farmę.