„Pociąg do wolności” – 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Dnia 14 listopada 2022 r. w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. św. Huberta w Czerninie „Pociąg do wolności” zatrzymywał się na czterech stacjach: NIEWOLA, POWSTANIA, PIERWSZA WOJNA ŚWIATOWA, WOLNOŚĆ. Scenariusz uroczystości, upamiętniającej 104. rocznicę odzyskania niepodległości, nawiązywał do symbolicznej podróży pociągiem przez najważniejsze stacje w historii Polski.
Podróż rozpoczęliśmy pieśnią, życzeniem „Żeby Polska, była Polską”. Słuchaliśmy, jak zawiłe i trudne były polskie drogi do uzyskania niepodległości. Wiersze, pieśni patriotyczne przypomniały nam nastrój, powagę, tęsknotę, dramatyzm, ale także nadzieję i radość z wywalczonej wolności.
Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „…Ja to mam szczęście , że w tym momencie, żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście…”
Wiele wzruszeń i emocji podczas „Pociągu do wolności” dostarczyli nam uczniowie klasy piątej i siódmej oraz przedstawiciele klasy trzeciej pięknie recytując „Katechizm polskiego dziecka”.