Andrzejki

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłego zamążpójścia. Wróżby na andrzejki traktowały więc bardzo poważnie.
W dniach 29 i 30 cała społeczność naszej szkoły podtrzymała tradycję wróżb. Uczniowie klas I-III obchodzili ten dzień w swoim gronie, miło spędzając czas na poznaniu historii pochodzenia tradycji wróżb oraz obrzędów andrzejkowych. Zaciekawieni tradycjami w pełni oddali się czarowi wróżb. Uczniowie starszych klas podczas przerw zorganizowali wróżby andrzejkowe na szkolnym korytarzu. Stworzyli kącik, w którym każdy uczeń mógł sprawdzić, co go czeka w przyszłości.
Wróżby to dobra zabawa. Nie ma w tym nic złego ani wstydliwego, że pragniemy dowiedzieć się co nas czeka. Traktujmy jednak przepowiednie z przymrużeniem oka i nie bierzmy sobie do serca smutnych wróżb. Mamy nadzieję, że ta wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.