Zajęcia oparte na podzespołach elektronicznych ARDUINO to fantastyczna przygoda dla uczniów, która wprowadza ich w świat elektroniki cyfrowej i programowania.
Uczniowie klasy VI na zajęciach koła „Mały inżynier” poznali podstawowe pojęcia związane z elektroniką tj. dioda LED, rezystor, mikrokontroler, procesor, fotorezystor.
Dowiedzieli się jak właściwie podłączyć zestaw do komputera oraz jak łączyć przewodami wyjścia na płytce ARDUINO z płytką stykową. Łączyli diody LED ze źródłem zasilania oraz budowali i programowali układy z migającą diodą i drogową sygnalizacją świetlną.
Zajęcia z zestawami mikrokontrolera z czujnikami i akcesoriami to szansa na zdobycie nowych kompetencji w obszarze technicznym tak bardzo poszukiwanych i deficytowych na rynku pracy.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 60 tys. złotych na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej oraz radzenia sobie w życiu codziennym.