Dlaczego 21 marca nosimy dwie różne skarpetki?

21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Jego symbolem są skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania, z jakim zmagają się osoby z zespołem Downa.
Dlaczego dwie niedopasowane skarpetki? Dlaczego akurat 21 marca jest Dniem Osób z Zespołem Downa? Na te i inne pytania próbowała odpowiedzieć naszym uczniom pani pedagog, która wraz ze swoją małą pomocnicą odwiedziła każdą klasę. W przybliżeniu uczniom tematu osób z Trisomią 21 pomagała pani Joannie mała dziewczynka o imieniu Sara oraz jej mama. Z ekranu telewizora mama Sary przedstawiła uczniom naszej szkoły niezwykły świat dziewczynki oraz opowiedziała, z czym zmaga się jej córeczka i jak to się stało, że natura obdarzyła ją dodatkowym chromosomem. Bohaterka prezentowanego filmu od samego początku zyskała sympatię zarówno starszych, jak i młodszych dzieci i zaraziła ich uśmiechem oraz pozytywnym nastawieniem do życia. Uczniowie przekonali się, że osoby z zespołem Downa są życzliwe, serdeczne i bardzo przyjacielskie.
Nasi uczniowie dowiedzieli się, że sama data 21 marca też nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie w 21. parze chromosomów znajduje się ten dodatkowy, trzeci chromosom, który tak, jak zagubione skarpetki, nie ma pary.
21 marca był w naszej szkole dniem radosnym i barwnym, tak jak życie osób z zespołem Downa.

Skip to content