Dnia 27 styczna w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie klasy pierwszej na czytelnika szkolnej biblioteki. W tym roku przebiegało ono pod hasłem „PASOWANIE NA CZYTELNIKA Z KOMINIARZEM”. Po powitaniu przybyłych gości w osobach Pani dyrektor Doroty Adamskiej, przedstawicielki Rady Rodziców Pani Justyny Miszczyńskiej, Pani Justyny Szostak, Pani Pauliny Konopnickiej oraz Pań z filii bibliotecznej w Czerninie – Panie Beaty Budy i Pani Beaty Drozdowskiej, powitano Gości Honorowych – Pana Kominiarza Mariusza Kubicę wraz z uczniem Piotrem Jabłkowskim – przybyłych do nas z zakładu Kominiarskiego z Leszna.
Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od przeczytania przez Pana Mariusza, który jest mistrzem kominiarskim, opowiadania pt. „Historia dymu z komina”. Dzieci bardzo pilnie słuchały o tym, jak dym w kominku nie leciał do komina, lecz do pokoju. Natychmiastowa reakcja rodziców była taka, trzeba zawołać kominiarza. Dzieci, Ala i Wojtek, bardzo przejęły się wizytą kominiarza, szukając w domu swetra z największą liczbą guzików (12), ponieważ trzeba złapać się za niego, by mieć szczęście. Ale… szczęście jest wtedy – odpowiedział bajkowy kominiarz – kiedy wybiorę sadzę specjalną szczotką i dym pójdzie kominem i nie będzie niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Poinformował także Alę i Wojtka, że naprawdę to ma 13 guzików. Zaproponował chłopcu, żeby został jego pomocnikiem, założył mu swój cylinder na głowę i opowiedział o swojej pracy. Kominiarz sprawdził również przewody wentylacyjne oraz przypomniał o zainstalowaniu czujników czadu.
Dzieci po wysłuchaniu odpowiadania bardzo chętnie odpowiadały na pytania nauczyciela, wykazując się dużą wiedzą i uwagą. Następnie Pan kominiarz opowiedział o swojej pracy i pokazał przedmioty, których używa podczas swojej pracy – lina ze szczotką, przepychacz, worek do sadzy, kołowrotek ręczny, adapter do wiertarki, kula kominiarska do przepychania. Opowiedział też historię o tym, że kiedyś dzieci pracowały z kominiarzami. Była to ciężka praca, ale z czasem, kiedy dorosły, zmieniły to zakładając spółkę, postanawiając, że już nigdy młodzi ludzie nie będą pracowali tak ciężko.
Praca kominiarza jest bardzo doceniana, ponieważ jest odpowiedzialna i bardzo niebezpieczna. To nie tylko przegląd kominów, ale również przewodów wentylacyjnych, znajomość prawa budowlanego i ochrony przeciwpożarowej. Dziś, aby zostać kominiarzem trzeba zdobyć uprawnienia kominiarskie, odbyć trzyletnie przygotowanie praktyczne i teoretyczne oraz zdać egzamin zawodowy. Stopnie w kominiarstwie to: uczeń, czeladnik i mistrz. To trudny zawód, ponieważ trzeba cały czas się uczyć i być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami.
Następnie dzieci zostały pasowane na czytelników szkolnej biblioteki przez Panią Dyrektor i Pana Mariusza Kubicę. Dzieci otrzymały książki ufundowane przez rodziców uczniów i Radę Rodziców pt. „Psie troski” Toma Justyniarskiego i „Wnuczka Antykwariusza” Justyny Bednarek ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dyplomy, które wręczyła Pani Dyrektor i Przewodnicząca Rady Rodziców. Na zakończenie dzieci zaprezentowały wierszyki i piosenkę o tym, że warto czytać książki, bo czytanie wzbogaca naszą wiedzę. Pan Kominiarz odwiedził także dzieci przedszkolne z grupy Biedronek, gdzie zaprezentował swoją pracę i strój.
Pani dyrektor Dorota Adamska wręczyła Panu Mariuszowi podziękowanie za piękną lekcję oraz umożliwienie poznania kolejnego zawodu przez dzieci. Uroczystość zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.
