NARODOWE CZYTANIE 2023

Już po raz dwunasty celebrowaliśmy spotkanie z polską literaturą klasyczną. W tym roku lekturą „Narodowego Czytania” było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Trzytomowe dzieło z 1888r. „…to powieść o nas, o Polakach. Stąd właśnie jej piękno, stąd ciekawość, z którą mogą podejść do niej kolejne pokolenia” – tymi słowami wybór dzieła uzasadniał Prezydent Andrzej Duda.
Także uczniowie kl. VI-VIII naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji akcji, podczas której wysłuchali fragmentów powieści prezentującej panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. Zapoznali się m. in. z pięknem nadniemeńskiego krajobrazu, krótką historią rodu Bohatyrowiczów, czy legendą o Janie i Cecylii. W skupieniu wysłuchali opisów przyrody i realiów życia na Grodzieńszczyźnie, dziwiąc się pozytywistycznym echom powieści.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa tematyczna przygotowana przez p. Joannę Jabłońską i p. Lidię Kaczor.