PASOWANIE NA CZYTELNIKA – SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI

W Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Czerninie z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza odbyło się pasowanie na czytelnika klasy pierwszej oraz spotkanie klas I-III z ratownikami medycznymi. Gośćmi byli Pani Dyrektor Dorota Adamska, Zespół Samokształceniowy Nauczycieli Bibliotekarzy na czele z Panią konsultantką Ewa Walczak, Pani Anna Buda – kierownik Fili Bibliotecznej w Czerninie, przedstawicielka Rady Rodziców – Pani Paulina Konopnicka, Rodzice oraz Panowie ratownicy medyczni: Michał Sybilak i Paweł Zmuda. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania przez ucznia siódmej klasy, Igora, opowiadania pt. „Przygoda ratowników medycznych Pawła i Michała i Magicznej Karetki”. Opowiadanie wzbudziło ogromne emocje wśród dzieci, ponieważ magiczna karetka docierała do miejsc, wzbijając się w niebo, a jej blask był widoczny niczym święcący księżyc. Magia niezwykłej karetki i jej załoga to prawdziwi bohaterowie. Kolejną częścią spotkania było przeczytanie przez gości opowiadania pt. „Zuzia w szpitalu”. Dzieci wzięły udział w dyskusji, w której stwierdziły, że należy bawić się bezpiecznie i słuchać rodziców, a nic złego się nie zdarzy tak jak Zuzi, która ze złamaną nogą trafiła do szpitala. Po wysłuchaniu opowiadań Panowie opowiedzieli uczestnikom, na czym polega praca ratownika medycznego. Aby móc wykonywać ten zawód, trzeba skończyć studia na kierunku ratownictwo medyczne oraz odbyć praktyki w szpitalu. Ratownicy w bardzo przystępny sposób pokazali zawartość torby medycznej oraz jej wyposażenie takie jak: strzykawki, maskę do przywrócenia drożności oddechu u pacjenta, igły itp. Pokazali też, jak postępować w przypadku urazu ręki i umożliwili naszym uczniom samodzielne wykonanie opatrunku. Obaj Panowie uświadomili nam, że ich praca jest bardzo ważna, ponieważ jako pierwsi udzielają pomocy przedmedycznej. Wszyscy mieliśmy również okazję wejść do karetki i zobaczyć jej wyposażenie. Uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników szkolnej biblioteki przez Panią dyrektor Dorotę Adamską. Dzieci otrzymały książkę o przygodach kota Cukierka z autografem autora – Waldemara Cichonia oraz egzemplarz książki pt. „Wnuczka Antykwariusza” Justyny Bednarek. Nagrody ufundowała Rada Rodziców i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieci z klasy pierwszej zaprezentowały część artystyczną na temat przeobrażenia się moli w mole książkowe.
Na koniec Pani dyrektor wręczyła naszym gościom podziękowania za przybycie. Uroczystość uświetniła piękna dekoracja – gazetka informacyjna o ratownictwie medycznym, prace dzieci klas I-III, magiczna karetka oraz wystawa aut – karetek. Wszystkim bardzo dziękuję za udział i pomoc w uroczystości.