PRZERWA NA CZYTANE

Już po raz ósmy uczniowie Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. św. Huberta w Czerninie wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji – „Przerwa Na Czytanie – Bicie Rekordu w Czytaniu Na Przerwie”. Akcja jest realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej organizatorem jest Biblioteka Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Jak zawsze uczniowie przynieśli wybrane książki oraz zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze. Wszyscy słuchali o przygodach przedstawionych m.in. w powieściach pt. „Dzienniczek Cwaniaczka”, „Zima w Dolinie Trolli”, „Felix, Net i Nika oraz…”. Uczniowie mogli też poznać twórczość Krystyny Siesickiej i wysłuchać fragmentów Jej książek, takich jak: „Beethoven i dżinsy”, „Pejzaż sentymentalny”, „Jezioro osobliwości”, „Kapryśna piątkowa sobota”. Uczniowie młodszych klas również wzięli udział w szkolnej akcji, czytali fragmenty ulubionych książek oraz historie bohaterów np. Elfa z książki Marcina Pałasza pt. „Sposób na Elfa” oraz Cukierka z książki Waldemara Cichonia pt. „Jak się masz Cukierku”. Były też przygody Wilczka Leona, Koszmarnego Karolka, Króla Lwa i wiele innych. Największą ciekawość przykuła jedna z wielu pozycji, a mianowicie książka pt. „Asiunia” Joanny Papuzińskiej o dziewczynce, dla której wojna zaczęła się tuż po Jej piątych urodzinach, a także o stracie mamy. Wysłuchany fragment wywołał smutek i żal w oczach dzieci.
Myślę, że – chociaż w małej mierze – mogliśmy rozbudzić wśród uczniów miłość do czytania. To przecież książki są naszym dziedzictwem narodowym i dzięki nim poznajemy to, co się wydarzyło i to, co jest przed nami.