Z wizytą w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, Obserwatorium Astronomiczne w Białkowie

Dwie grupy uczniów naszej szkoły – klasy IV i V we wtorek 10 października oraz VI i VII w środę 11 października udały się do malowniczego Białkowa, gdzie zostały bardzo ciepło przyjęte przez Panią dyrektor Obserwatorium Astronomicznego. Podległe Instytutowi obserwatorium w Białkowie działa jako jedno z pięciu krajowych obserwatoriów astronomicznych. Obserwatorium dysponuje obecnie dwoma przyrządami światowej klasy: 60-cm reflektorem i 53-cm koronografem. Uczestniczy aktywnie w międzynarodowych programach i kampaniach obserwacyjnych zarówno Słońca jak i gwiazd. Panowie astronomowie, którzy oprowadzali grupy byli pozytywnie zakręconymi ludźmi i opowiadali wiele ciekawych rzeczy. Nasi uczniowie z zaangażowaniem przyglądali się wszelkim zjawiskom załamania światła, wyglądu Słońca, Księżyca i Planet. W planetarium uczniowie z bliska oglądali konstelacje gwiazd i inne ciała niebieskie słuchając ciekawych historii o początkach astronomii. Całej wycieczce klimatu dodawał wygląd wnętrza obserwatorium, to przepiękny neogotycki budynek otoczony parkiem, ale wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, m. in. koronograf, celostat oraz teleskopy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia tego niesamowitego miejsca na mapie województwa dolnośląskiego. To miejsce jest „blisko kosmosu” i warto je odwiedzić.