Dzień Czystego Powietrza

O tym, że oddychanie czystym powietrzem jest ważne dla funkcjonowania naszego organizmu nie trzeba nikogo przekonywać. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska niestety należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze. Największym wrogiem czystego powietrza jest smog. Główną przyczyną jego powstawania jest niska emisja, czyli m.in. spaliny wydobywające się z kominów nieocieplonych domów jednorodzinnych. Wobec tylu wyzwań postanowiliśmy wziąć udział w proekologicznej akcji i zorganizowaliśmy w naszej szkole obchody Dnia Czystego Powietrza. Celem akcji było kształtowanie świadomości zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami atmosfery oraz odpowiedzialności za stan powietrza wokół nas. Z tej okazji uczniowie wzięli udział w prelekcji na temat „Zanieczyszczenie powietrza – skąd się bierze smog w Polsce” oraz poznali przyczyny i skutki smogu, badali mechanizm jego powstawania, sprawdzali jakość powietrz, którym oddychamy, przeprowadzali doświadczenia.