Nietypowa lekcja historii

I powtórzę jeszcze… Że nieustająca mnie zżera ciekawość, jakoż by się historyja potoczyła dalej, gdyby Mieszko chrztu nie przyjął…”?
Dnia 12 kwietnia w Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. św. Huberta w Czerninie odbyła się akademia z okazji 1056 rocznicy Chrztu Polski. W inscenizacji pt.: „Chrzest Mieszka I – początki państwa polskiego” wzięli udział uczniowie z klasy VII pod kierunkiem pani Edyty Turowskiej i pani Agnieszki Połockiej-Łuczak. Montaż słowno-muzyczny przybliżył dzieje początków kościoła katolickiego na ziemiach polskich. Na pochwałę zasługują: wspaniała choreografia, stroje z epoki oraz gra aktorska. Uczniowie w profesjonalny sposób przybliżyli sojusz Mieszka I z księciem czeskim Bolesławem Srogim, którego przypieczętowaniem było małżeństwo polskiego księcia z Dobrawą – czeską księżniczką, córką Bolesława Srogiego. Uwieńczeniem akademii była zaprezentowana scena chrztu Mieszka I. Swoją obecnością zaszczycił nas Proboszcz Parafii Czernina – ks. Janusz Bobowski, któremu serdecznie dziękujemy za wspólne świętowanie.