Znamię! Znam je!

Czerniak – rak skóry, to jeden z najczęstszych nowotworów u nastolatków, którzy często korzystają z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach największego napromieniowania. Dlatego, w ramach przybliżenia młodym ludziom wiedzy na temat tej śmiertelnej choroby, Gmina Góra przystąpiła do współpracy z Studenckim Kołem Naukowym – Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – przy Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka. W ramach programu szkolny pedagog we współpracy z pielęgniarką przeprowadziły w klasach VII i VIII zajęcia, podczas których uczniowie dowiedzieli się jak wygląda rak skóry, jakie mogą być jego objawy, a dwoje sympatycznych nastolatków za pośrednictwem kanału YouTube przekazało im instrukcje, jak powinno wyglądać samobadanie skóry.
Realizacja zadań Programu przybliżyła naszym uczniom wiedzę na temat choroby nowotworowej jaką jest czerniak. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że po powrocie do domu wykonają samobadanie skóry i zlecą to zadanie pozostałym domownikom.